Stara Dębica

1986. Cmentarz żydowski w Dębicy – ZDJĘCIA

Tych kilka czarno – białych zdjęć cmentarza żydowskiego w Dębicy powstało blisko 40 lat temu, w 1986 roku. Jak widać na przedstawionych fotografiach cmentarz żydowski w Dębicy był całkowicie zaniedbany i zarośnięty trawą z resztkami starego ogrodzenia.

Historia cmentarza żydowskiego w Dębicy

Cmentarz żydowski powstał prawdopodobnie na przełomie XVII i XVIII wieku i przez pewien czas chowano na nim nie tylko Żydów z Dębicy, lecz również z okolicznych miejscowości, m.in. z Pilzna.

Cmentarz żydowski był ogrodzony murem z cegły i posiadał bramę, obok której stał drewniany dom przedpogrzebowy. Ma powierzchnię 1,15 ha. Ostatni pochówek miał tutaj miejsce w 1945 r.  Po wojnie udało się odzyskać około trzystu pięćdziesięciu macew, w tym wiele uszkodzonych. Z około pięćdziesięciu z nich utworzono lapidarium.

W 1985 cmentarz ogrodzono metalowym płotem z furtą. W 1996 cmentarz został odnowiony staraniem Fundacji Rodziny Nissenbaumów. Na cmentarzu znajdują się trzy powojenne tablice nagrobne.

„Podczas II wojny światowej nekropolia została zdewastowana przez Niemców. Macewy wykorzystano do utwardzania ulic w mieście, a mur ogrodzenia rozebrano jako materiał budowlany. W czasach PRL na części cmentarza powstał plac zabaw dla dzieci. Formalnie cmentarz został zamknięty w 1957 r. ” – możemy przeczytać o cmentarzu żydowskim w Dębicy na stronie Virtualny Sztetl.

Jak wygląda cmentarz żydowski obecnie można zobaczyć w poniższym artykule :
GALERIA ZDJEĆ
Dębickie nekropolie: cmentarz żydowski – Ziemia Dębicka (ziemiadebicka.pl)

Shares