Stara Dębica

Igloopex, czyli dębicki PEWEX. Kto pamięta ?

” Rośnie centrum usługowo-handlowe na osiedlu Słoneczne w Dębicy. Funkcjonuje już „Igloopex” czyli sklep dewizowy prowadzony przez Igloopol oraz sklep spożywczy i przemysłowy na ul Dzierżyńskiego. W najbliższym czasie zostaną oddane następne sklepy i pawilony. Usługowe między innymi zakład fotograficzny fryzjer itp.” – można było przeczytać w jednym z numerów gazety zakładowej – miesięcznika „Igloopol” wydawanej przez Kombinat.

Nie znamy dokładnej daty powstania Igloopexu, ale domniemywamy, że mógł być to rok 1987 lub 1988 kiedy Igloopol oddawał w Dębicy do użytku bardzo wiele inwestycji m.in. linie trolejbusową, stadion miejski, przedszkole na Osiedlu Słonecznym, nowy most na Wisłoce w Straszęcinie czy hale oczyszczalni ścieków Kombinatu.

W Igloopexie można było za dewizy kupić m.in. buty, sprzęt audio czy inne luksusowe i niedostępne w innych sklepach towary.

W późniejszym czasie na tym osiedlu uruchomiono szereg innych sklepów i zakładów usługowych oraz słynną „Baltonę”. Jak wspominali niektórzy z dębiczan w budynku dzisiejszego ZUS-u miał także powstać IglooBank, a w podziemiach budynku rzekomo został nawet zainstalowany skarbiec. Ale to może tylko miejska legenda …
Pamiętacie Igloopex i IglooBank?

Budynki w których kiedyś działał Igloopex współcześnie (2021)

DYSKUSJA NA FB

Shares