Stara Dębica

Przedszkole przy ul. Kolejowej z ogródkiem warzywnym i bity trakt na ul. Kościuszki. Dębica na fotografiach sprzed ponad 60 lat

1953. Ogródek warzywny przy przedszkolu – ul. Kolejowa w Dębicy.

Od zakończenia II wojny światowej upłynęło zaledwie kilka lat, nowe władze w Polsce zaczęły wprowadzać swój słynny Plan Sześcioletni, a w Dębicy „Stomil” zwiększał produkcję i rozpoczynał duże inwestycje związane z rosnącym zapotrzebowaniem na opony. Do miasta przybywało wielu nowych mieszkańców, którzy w mieście nad Wisłoka układali sobie życie.

Przedszkole przy ulicy Kolejowej

Rok 1953. Liczba mieszkańców Dębicy nieznacznie przekracza 12 tysięcy osób. Na terenie miasta działały zaledwie trzy przedszkola. Jedno z nich funkcjonowało przy ul. Kolejowej w budynku w którym w późniejszym okresie działała przychodnia lekarska, a obecnie sklepy. Na pierwszej fotografii z tamtego okresu grupa dzieci z wychowawczyniami na spacerze. Dzieci stoją w miejscu w którym obecnie stoi sklep Delikatesy Centrum.

1953 rok. Dzieci przed przedszkolem przy ulicy Kolejowej w Dębicy.
Zdjęcie z archiwum prywatnego Barbary Markiewskiej

„W okresie powojennym moja mama pracowała w świetlicy dla uczniów dojeżdżających do średnich szkół w Dębicy, która mieściła się na przeciwko dworca PKP w miejscu gdzie obecnie jest ciąg sklepów od Jubilatki po PSS. Często widywała jak wychowawczynie z dziećmi wychodziły na spacery ulicą Kolejową lub ulicą Chłędowskiego, która wcześniej była ulicą Głowackiego, a dzisiaj nosi nazwę ks. Konarskiego. Obok budynku przedszkola przy Kolejowej był sklep „U Gila” jak się wtedy mówiło. Dzisiaj działa tam bar „Hubertus”.

1955. Spacer przedszkolaków po obecnej ulicy Konarskiego. W tle po prawej stronie dom Państwa Rzeczkowskich – jeden z nielicznych który pozostał podczas budowy osiedla mieszkaniowego. Fot. archiwum prywatne Barbary Markiewskiej.

Za budynkiem przedszkola widoczny jest na zdjęciu dom nauczyciela Pana Wingerta, który dziś jest mocno rozbudowany” – opowiada Barbara Markiewska ze zbiorów której pochodzą prezentowane zdjęcia.

Jak wspomina Pani Barbara przedszkole w budynku przy ul. Kolejowej funkcjonowało do końca lat ’70 – tych, a przy nim w miejscu gdzie obecnie stoi właśnie budynek Delikatesów Centrum pod koniec lat 50′ był przedszkolny ogródek warzywny w którym uprawiano warzywa które wykorzystywane były przy przygotowywaniu przedszkolnych posiłków.

Miał on także charakter edukacyjny – dzieci w praktyce uczyły się uprawy warzyw. Pod koniec lat 70′ działalność przedszkola przy ul. Kolejowej przeniesiono do nowo wybudowanego przedszkola nr 2 przy ul. Konarskiego. Dwa pozostałe przedszkola w okresie powojennym działały w Dębicy na osiedlu Matejki i w okolicach I Liceum Ogólnokształcącego.

Artykuł ukazał się po raz pierwszy na portalu ziemiadebicka.pl w 2017 roku.

Shares