Stara Dębica

1000-lecie Państwa Polskiego w Dębicy na archiwalnych fotografiach. Tak świętowano na dębickim Rynku w 1966 roku !

Obchody 1000-lecia Państwa Polskiego na dębickim Rynku w 1966 roku
fot. Archiwum „Mechanika”/koloryzacja ziemiadebicka.pl

Wyjątkowe, pochodzące sprzed 55 lat zdjęcia z uroczystych obchodów 1000 lecia Państwa Polskiego w Dębicy ! Dzisiaj, 13 kwietnia przypada ustanowione przez Sejm w 2019 roku Święto Chrztu Polski i mija dokładnie 1055 lat od tego wydarzenia.

W 1966 roku Dębica liczyła niespełna 20 tysięcy mieszkańców i rozwijała się jako miasto przemysłowe. Budowano nowe bloki przy wydatnym wsparciu zakładów pracy takich jak „Stomil”, WSK, WUCH czy „Lakiery”. W tym roku oddano do użytku m.in. 140 mieszkań m.in. przy ul. Łysogórskiej i os. Metalowców WUCH.

W ciągu kilku lat poprzedzających rocznicę 1000-lecia Państwa Polskiego (bo wówczas nie mówiło się o Chrzcie Polski) podjęto w Dębicy szereg inicjatyw, które miały upamiętnić to wydarzenie. Zawiązały się komitety zbiórki funduszy z których sfinansowano m.in. budowę dwóch szkół „Tysiąclatek” w Dębicy: SP nr 4 i SP nr 6 oraz Przedszkola nr 4 i Ogródka Jordanowskiego przy ówczesnej ulicy Manifestu Lipcowego (dzisiaj Strumskiego)

Święto Chrztu Polski zostało ustanowione przez Sejm w 2019 roku. Dzień świąteczny ustalono na 14 kwietnia, gdyż najprawdopodobniej tego dnia 966 r. odbył się chrzest Polski uznawany za początek bytu Państwa Polskiego. 

Zdjęcia z Archiwum „Mechanika” dzięki uprzejmości Pani dyrektor Bożeny Zielińskiej i Pana Pawła Miłosza z Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Dębicy. Koloryzacja fotografii ziemiadebicka.pl

Dębicka młodzież w sanktuarium w Zawadzie w roku rocznicy 1000 lecia chrztu Polski – 1966 rok – ziemiadebicka.pl

Shares