Stara Dębica

Weekend wspomnień. Tak wyglądała Dębica pół wieku temu. Kto pamięta ?

To zupełnie inne miasto niż to które widzimy dziś. Pokolenie dzisiejszych 50 i 60 -latków doskonale pamięta „Rudego”, pochody 1 majowe i prężnie działające zakłady: Stomil, WUCH, Zakłady Mięsne i Igloopol. 50 lat temu rozpoczynała się budowa wielu dębickich osiedli. Wtedy powstało Osiedle Słoneczne i Osiedle Matejki.

W latach 70. XX w. dębicka „Dwójka” nosiła imię generała broni Karola Świerczewskiego. Na parterze budynku szkoły, tuż przed głównym wejściem, wisiał ogromnych rozmiarów obraz Waltera, jak wówczas go nazywano generała „który się kulom nie kłaniał”. Oczywiście szkoła mająca takiego patrona nie mogła nie uczestniczyć w obchodach święta pracy, a co bardziej oporni byli przymuszani do udziału w tych uroczystościach perswazją, groźbą obniżenia zachowania lub wezwaniem rodziców do szkoły. Takie to były czasy i ta historia to też dziedzictwo naszego miasta.

Najprawdopodobniej to rok 1976 i obchody 1 Maja w Dębicy. Parada konna na Rynku.

Konna parada w Dębicy najprawdopodobniej w 1976 roku

„Stomil” pomykał na gokardach! Unikalne zdjęcia z archiwum „Mechanika”

Ulice brukowane kostką granitową, głośniki na słupach elektrycznych przez które grzmiały liczne okrzyki na cześć ludu pracującego i te samochodziki z napisem „Stomil”. Tak wyglądała Dębica kilka dekad temu. Ktoś rozpoznaje miejsce gdzie wykonano to zdjęcie? Jaka to była uroczystość?

RUDY! UNIKALNE ZDJĘCIA LEGENDARNEGO CZOŁGU!

Rudy! Ileż pokoleń wychowało się na jego pancerzu. Był miejscem gdzie rozgrywało się wielkie dziecięce wojny, w jego cieniu całowało się ze swoją sympatią, a w latach 90-tych pisano na nim mniej lub bardziej cenzuralne napisy. Dzięki uprzejmości Pana Pawła Miłosza prezentujemy Państwu unikalne zdjęcia z czasów, gdy czołg Rudy 102 trafiał właśnie na pagórek do Ogródka Jordanowskiego.  Który to mógł być rok?

Przemarsz, najprawdopodobniej z okazji I Maja ulicą Krakowską obok dębickiego Rynku reprezentacji ówczesnej Szkoły Podstawowej nr 6 w Dębicy

Na koniec zagadka. Gdzie znajdują się te bloki ? Zdjęcie udostępnione przez Pana Krzysztofa Wajslera.

Zdjęcia z Archiwum „Mechanika”. Publikacja dzięki uprzejmości Pana Pawła Miłosza i dyrekcji Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Dębicy.

Shares