Stara Dębica

130 lat temu powstało Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Pilźnie

Budynek Towarzystwa Gimnastycznego Sokół w latach 80. XX wieku

W tym roku przypada 130. rocznica powstania Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Pilźnie. Towarzystwo zostało utworzone dokładnie 1 września 1894 roku z inicjatywy burmistrza Tytusa Budzisz Bujnowskiego, doktora Władysława Mydlarskiego i Mieczysława Misiewicza.

Prezesem Towarzystwa został Tytus Budzisz Bujnowski, a liczba członków w marcu 1895 roku wynosiła 60 osób. Statut pilzneńskiego towarzystwa został opracowany na wzór lwowskiego. Zadaniem Towarzystwa było „pielęgnowanie gimnastyki higieniczno- racjonalnej i wychowawczej”.

W 1896 roku podjęto decyzję o budowie budynku Sokoła. Wówczas został zakupiony grunt pod budowę Sokoła, a po kilku latach budowy w 1908 nastąpiło poświęcenie Sokolni zaprojektowanej przez znanego architekta Teodora Talowskiego.

Budynek Sokoła w Pilźnie mieścił dwie sale gimnastyczne, szatnię, galerię, mieszkanie dla stróża oraz 3 pokoje w których później mieściło się kasyno. Tzw. Sokolnia została wybudowana przy dużym nakładzie środków pieniężnych dr J. Zelka i jego żony oraz miejscowej społeczności. Poświęcenie gmachu w którym później kwitło życie towarzystkie i sportowe było wielką uroczystością w Pilźnie.

Wokół budynku znajdował się park z alejkami, kort tenisowy i kręgielnia. Pilzneński Sokół był jednym z wielu towarzystw które prowadziło ćwiczenia wśród uczniów.

Po II wojnie światowej towarzystwo gimnastyczne „Sokół” w Pilźnie zostało rozwiązane a budynek wraz z otoczeniem przekazany na rzecz Skarbu Państwa i w użytkowanie miasta. Początkowo mieściło się tutaj przedszkole, a następnie zorganizowano tutaj Kino „Iskra” które w 1992 roku zostało przeniesione do domu kultury przy ul Węgierskiej.

W latach 90. XX wieku przy budynku Sokoła wykonano przybudówkę z przeznaczeniem na kotłownię. Wówczas zlikwidowano w obiekcie piece kaflowe.W 1993 roku budynek przejęła w użytkowanie szkoła na sale gimnastyczne. W 1996 reaktywowało się Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” i został odbudowany kort tenisowy.

Kolejne remonty były przeprowadzone w budynku w roku 1999. Wymieniono wówczas pokrycie dachowe oraz zniszczone elementy konstrukcji dachowej. W 2009 roku odnowiona została elewacja budynku, a w 2010 wykonano remont filarów bramy wjazdowej i częściowo położono kostkę brukową.

Shares