Stara Dębica

Tak wyglądały pierwsze finały WOŚP w Dębicy

Adam Rybka podczas X Finału WOŚP w Dębicy/fot. miesięcznik Ziemia Dębicka 2002

Jeden z pierwszych finałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbył się w Dębicy w 1997 roku. Jak wspominają nasi czytelnicy którzy uczestniczyli w tych pierwszych, bardzo skromnych finałach podczas wydarzenia odbyło się m.in. widowisko kolędowe w Kosmosie. Na scenie zaprezentował się wówczas m.in. ZPiT Małopolska, a uczestnicy finału nabywali cegiełki z których dochód zasilił konto Orkiestry.

W 2002 roku Finał Wielkiej Orkiestry Pomocy Społecznej odbył się jako impreza zamknięta w DK Mors. Na zbiórkę do puszek na ulicach miasta nie było wówczas zgody. Jego organizatorami tego finału byli harcerze z Hufca Dębica.

Tak wspomina tamten finał Adam Rybka, wówczas harcerz 44 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej im. Pawła Edmunda Strzeleckiego w Dębicy.

“Pamiętam tylko, że była to jedyna zamknięta impreza zorganizowana w ramach WOŚP w Dębicy i odbyła się w Morsach. W tym dniu był zakaz zbierania na ulicach miasta Dębica. W Morsach udało się zorganizować finał dzięki komendzie Hufca Dębica. Uczestniczyło w  nim około  30 do 40 harcerzy.  Hala Mors była cały czas pełna. Było dużo licytacji bardziej i mniej wartościowych przedmiotów.  Złote serduszko WOŚP za 10 tysięcy złotych kupiła firma “Śnieżka” – mówi Adam Rybka.

Jak wspomina Pan Adam podczas tego finału między  licytacjami były pokazy taneczne i mecze piłki nożnej.  I z sentymentem wspomina udział w tym finale WOŚP w Dębicy. “Od tamtej pory jeszcze kilkukrotnie zbierałem dla orkiestry czy to na hali Mors czy na Rynku. Obecnie przebywam za granicą. Teraz moje jedyne włączenie się w orkiestrę polega na wrzuceniu parę złotych jak jestem w Polsce. W Holandii robiąc zakupy w polskich sklepach widząc puszkę także wrzucam parę euro. Na większe zaangażowanie w orkiestrę brakuje czasu. Z miłą chęcią wróciłbym w tamte czasy – to było coś pięknego” – wspomina Adam Rybka.     

Shares