14 lutego 1921 r. w stanie Nebrasca (USA) powstał Klub Pilźnian na emigracji. Jego prezesem został Franciszek Broniec, wiceprezesem Maria Kapłańska, sekretarzem finansowym Julia Kowalska, sekretarzem protokolantem Andrzej Wojtowicz.
Klub wspierał różne inicjatywy podejmowane w rodzinnym mieście, przesyłając najczęściej znaczne kwoty pieniężne na np. zakup odzieży, obuwia i książek dla ubogich dzieci w Pilźnie, a także na zakup dzwonów do kościoła parafialnego.
Emigracja była zjawiskiem dotyczącym całej Galicji, która w 2 połowie XIX w. charakteryzowała się dużą dynamiką w przepływie ludności. Poczynając od lat 70. XIX w., wielu mieszkańców Pilzna wyruszało na zachód w poszukiwaniu lepszego życia. W 1898 r. z powiatu pilzneńskiego wyemigrowało 250 osób, rok później już 284 osoby i z każdym rokiem tendencja ta ulegała nasileniu.
Najczęstszym kierunkiem wyjazdów okazywały się Stany Zjednoczone Ameryki Północnej, a zwłaszcza ich północno-środkowe regiony. W stanie Nebraska pilźnieńscy emigranci założyli osadę Pilzno i ok. 1891 r. wybudowali kościół p.w. Najświętszej Marii Panny.
źródło: Muzeum Regionalne w Pilźnie