Stara Dębica

Zbyszko Cyganiewicz – Herkules z Jodłowej w amerykańskim filmie z 1950 roku ! FILM

To jedna z nielicznych okazji żeby zobaczyć na ekranie jednego z najsłynniejszych na świecie sportowców okresu międzywojennego – Stanisława „Zbyszka” Cyganiewicza z Jodłowej w dzisiejszym powiecie dębickim.
W 10 minutowym fragmencie filmu ” Night and the City” z 1950 roku można zobaczyć sławnego Herkulesa z Jodłowej podczas walki na ringu ! Zbyszko Cyganiewicz będąc już na sportowej emeryturze i mając wówczas 69 lat zdecydował się zagrać w filmie. W filmie wcielił się w rolę słynnego zapaśnika Gregoriusa.

Fabuła filmu : Harry Fabian jest kanciarzem o ambitnych planach, z których jak dotąd nic nie wyszło. Kiedy spotyka słynnego zapaśnika Gregoriusa w rolę którego wcielił się Zbyszko Cyganiewicz (w napisach widniejący jako Stanley Zbyszko) i jego syna Kristo wpada na pomysł aby wejść w świat areny zapaśniczej poprzez manipulowanie Kristo, wykorzystując autorytet jego ojca. 

O historii Zbyszka Cyganiewicza można przeczytać w poniższym linku: 141 lat temu urodził się Herkules z Jodłowej – Zbyszko Cyganiewicz – Stara Dębica (staradebica.pl)

Poniżej cały film ” Night and the City” z 1950

Shares