Stara Dębica

Jastrzębscy i Jedynakowie. Potomkowie tworzą drzewo genealogiczne i poszukują informacji o przodkach z Dębicy

Byli mieszkańcami Dębicy przed II wojną światową. Po wojnie wyjechali z miasta i zamieszkali na stałe w  Szczecinie. Ich prawnuczka, Agnieszka Przybylska ze Szczecina poszukuje osób, które mogli znać jej dziadków i prababcię i mogliby opowiedzieć jej coś więcej o nich. W poszukiwaniach może pomogą zdjęcia. Na jednym z nich uwieczniono dziadków spacerujących w centrum ówczesnej Dębicy, najprawdopodobniej naprzeciw dzisiejszej „Syrenki”.

” Próbujemy skompletować drzewo genealogiczne naszej rodziny i szukamy informacji o naszych krewnych, którzy przed wojną urodzili się i zamieszkiwali w Dębicy: Emilii i Stefana Jastrzębskich, moich dziadków oraz oraz Teofili Jedynak, mojej prababci” – mówi redakcji Ziemi Dębickiej Agnieszka Przybylska.

Stefan Jastrzębski z informacji jakie posiada jego wnuczka urodził się w Wolicy.
„Był krawcem, zajmował się krawiectwem ciężkim. W czasie wojny miał warsztat gdzieś na rynku w Dębicy. Emilia, moja babcia  zajmowała się dziećmi. Po wojnie razem z dziećmi wyjechali z Dębicy i zamieszkali w Szczecinie” – opowiada pani Agnieszka.

„Emilia Jedynak, babcia Agnieszki, po mężu Jastrzębska ur. w 1907 r. była córką Jana i Teofili. Urodziła się w Dębicy – Kawęczynie. Teofilia Jedynak z domu Zięba ur. w 1897 r., jej prababcia zmarła w  1956 w Dębicy. Całe życie zamieszkiwała na Kawęczynie. Jan Jedynak, pradziadek Agnieszki, mąż Teofili zmarł w 1940 roku. O dziadku Stefanie Jastrzębskim wiadomo, że urodził się w 1911 roku i był krawcem” – dodaje  Małgorzata Walo, koleżanka Agnieszki Przybylskiej, która pomaga jej w poszukiwaniu informacji o przodkach w internecie.

Artykuł ukazał się po raz pierwszy na portalu ziemiadebicka.pl w 2018 roku

Shares