Stara Dębica

Tu kiedyś mieszkał Samuel Horowitz, przedwojenny rabin Dębicy

Niegdyś był to bardzo znany dom w którym przed II wojną światową mieszkał Samuel Horowitz (1869-1923) rabin Dębicy. Dzisiaj drewniany obiekt z rzucającymi się w oczy do niedawna dwoma kominami przy ul. Piaski (dziś w 2023 roku tych kominów już nie ma) to sterta desek z zapadniętym dachem.   Próba wejścia do tego co pozostało po domu rabina może grozić uszczerbkiem na zdrowiu. Widok od ulicy Piaski jest po prostu opłakany.

Dom rabina Samuela Horowitza w roku 2020. Dzisiaj nie ma już widocznych na zdjęciu kominów

O ten opłakany, szpecący wygląd miasta widok zapytała w 2019 roku podczas jednej z miejskich sesji radna Joanna Ożóg. „Przy ulicy Krakowskiej koło Apteki Centrum stoi ruina. Jest to strasznie zaniedbane, pełno tam jest śmieci i przebywają tam różni ludzie. Jeżeli nie mamy na to wpływu, bo to nie jest działka miejska to niech to sobie właściciel ogrodzi, żeby to jakoś wyglądało, bo obecnie wygląda to tragicznie”.

Dom rabina Samuela Horowitza w roku 2023 (już bez kominów)

Od tamtego czasu niewiele się zmieniło. Może poza tym, że dom nie ma już kominów i coraz bardziej popada w ruinę. Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że właścicielem terenu ze znajdującą się na niej ruiną domu rabina jest jeden z dębickich przedsiębiorców. Próbowaliśmy się z nim wówczas skontaktować, niestety bezskutecznie.

Dom rabina Samuela Horowitza w roku 2023 (już bez kominów)


A stan tej nieruchomości znajdującej się w ścisłym centrum miasta pozostawia bardzo wiele do życzenia. Podobnie jak sąsiadującej z nią działki oddzielonej ulicą Piaski na której kiedyś stała synagoga rabina. Dzisiaj obiekt już nie prawie nie istnieje. Pozostały tylko fragmenty ścian, reszta została wyburzona.  Teren został ogrodzony  parkanem z blachy i tak stoi od kilku lat.

Miejsce po dawnej synagodze rabina Horowitza przy ul. Piaski dziś zarastają drzewa
Piękna niegdyś kamienica przy ul. Piaski obok domu rabina Horowitza

Piękna niegdyś kamienica przy ul. Piaski obok domu rabina Horowitza
Dom rabina Horowitza, a właściwie to co z niego zostało w roku 2023 , ul. Piaski w Dębicy

Artykuł ukazał się po raz pierwszy na portalu ziemiadebicka.pl w marcu 2020

Shares