Stara Dębica

Kaplica dworska w Januszkowicach na fotografiach sprzed 60 lat !

Jej istnienie w pierwotnym miejscu pamiętają zapewne starsi mieszkańcy Januszkowic. Kaplica dworska w Januszkowicach (Gmina Brzostek) dziś znajduje się w innym miejscu niż to w którym została wzniesiona przez właścicieli majątku januszkowickiego blisko 170 lat temu. Zmieniła nieco także swój wygląd, ale materiał z którego ją zrekonstruowano jest oryginalnym materiałem z czasów jej pierwotnego wzniesienia.

Przedstawiony na fotografiach sprzed 40 i 60 lat budynek to kaplica dworska w Januszkowicach., która w latach 80. XX wieku została przeniesiona na cmentarz parafialny w pobliskiej Opacionce (po drugiej stronie potoku Gogołówka), a w miejscu bezpośrednio sąsiadującym z miejscem w którym stała kaplica dworska w 1984 roku został wybudowany nowy kościół w Januszkowicach pod wezwaniem Zwiastowania Pańskiego.


Kaplica została wzniesiona z fundacji właścicielki dworu w Januszkowicach – Marzanny Wyszkowskiej j – Fihauserowej w roku 1857. W późniejszych latach została rozbudowana o dodatkowe elementy. Kaplica wzniesiona na planie prostokąta zakończona półkoliście została zbudowana z cegły, otynkowana i pokryta dachem siodłowo-półstożkowym. Kaplica od frontu posiadała prostokątny przedsionek i dwie identyczne prostokątne również zakończone półkoliście kaplice po bokach. Jedna z bocznych kaplic została dobudowana w późniejszym niż cała kaplica czasie i nie była otynkowana. Okna w kaplicy były półkoliste, drzwi prostokątne, a pod kaplicą znajdowała się krypta.

W latach 60. XX wieku w kaplicy dworskiej znajdowały się m.in. dwa ołtarze późnobarokowe. W jednym ołtarzu znajdował się obraz Zwiastowanie Matki Bożej pędzla A. Summa z 1837 roku (dziś przechowywany jest w kościele), w drugim ołtarzu obraz św. Ludwika z XVIII wieku, polichromia neogotycka oraz krucyfiks wykonany na pamiątkę unii horodelskiej w 1863 r. Na chórze umieszczono stare organy. Zachowały się także ławki kolatorskie.

Dziś dawna kaplica dworska po przeniesieniu znajduje się na cmentarzu w Opacionce i służy jako kaplica cmentarna.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie materiału i archiwalnych zdjęć tylko za zgodą redakcji portalu staradebica.pl

Tak wygląda dziś kaplica dworska przeniesiona z Januszkowic na cmentarz do Opacionki. Fot. Marcin Szumański

Przeczytaj także:

Shares