Stara Dębica

Klecie na starych fotografiach

W albumie jest już ponad 300 fotografii i z każdym dniem pojawiają się następne. Na nich mieszkańcy wsi Klecie w gminie Brzostek, w powiecie dębickim – w domu, obejściu, na wiejskich i rodzinnych uroczystościach czy w atelier fotograficznym. Najstarsze zdjęcia pochodzą z końca XIX wieku, najwięcej jest tych z lat 50, 60 i 70 ukazujących codzienne życie mieszkańców wsi.

Inicjatorem i twórcą tego albumu na założonym pod koniec 2018 roku profilu FB „Klecie – Historia, Ludzie, Wydarzenia” jest Piotr Wal, radny Rady Miejskiej w Brzostku.
„Utworzenie strony wsi Klecie było jednym z punktów mojego programu wyborczego. Ze względu na to że facebook jest darmowym serwisem społecznościowym postanowiłem wykorzystać te narzędzia bez generowania kosztów i łożenia na ten cel publicznych pieniędzy. Na stronie, którą sam prowadzę utworzyłem na początku kilka albumów tematycznych” – mówi Piotr Wal.

Jednym z albumów cieszących się największym zainteresowaniem jest album „Zdjęcia archiwalne mieszkańców Kleci”, który powstał 6 lutego 2019r. . Pierwsza seria zdjęć ukazała się w nim 26 grudnia 2019r.

„ Na zebraniu wiejskim 21.02.2019 r. w domu ludowym zwróciłem się do mieszkańców o udostępnienie mi czarno białych zdjęć w formie papierowej bądź skanów. Deklarowałem odbiór osobiście zdjęć i niezwłoczne oddanie po zeskanowaniu. Wystarczyło tylko do mnie zadzwonić lub napisać. Niestety, nie tak łatwo było zachęcić mieszkańców do takiej formy współpracy. Dopiero gdy ukazywały się kolejne serie zdjęć zaciekawienie rosło i pojawiały się propozycje na udostępnienie zdjęć” – mówi Piotr Wal.

Spotkanie gospodyń w Kleciach

W planie jest aby na stronie „Klecie …” ukazały się zdjęcia z każdej klecieckiej rodziny. Czy się to uda, czas pokaże. Obecnie znajduje się w nim 269 zdjęć.
„Czasem nie jest łatwe określić kto znajduje się na zdjęciach ani w jakich latach, gdyż nawet sami właściciele tego nie wiedzą. Ale są też takie sytuacje, kiedy ktoś z przeglądających użytkowników rozpozna i w komentarzu podpowie, bowiem zdjęcia te są oglądane często przez ludzi mieszkających poza rodzinną miejscowością skąd się wywodzą. Nie rzadko towarzyszą takim przeglądaniom chwile wzruszeń co widać w komentarzach. To motywuje. W ten sposób te, niejednokrotnie zapomniane i ukryte gdzieś tam w albumach albo nawet czasem w kanapach cenne zdjęcia dostają drugie życie w świetle wyświetlaczy, monitorów i ekranów. A przy okazji młodzi, mogą się dowiedzieć, że wieś Klecie tętniła życiem i była w najdawniejszych dziejach miejscowością o bogatej kulturze i znaczeniu” – dodaje Piotr Wal.

Więcej zdjęć można obejrzeć na profilu : Klecie – Historia, Ludzie, Wydarzenia

Artykuł ukazał się po raz pierwszy na portalu ziemiadebicka.pl w maju 2021.

Shares