Stara Dębica

143 lata temu urodził się Herkules z Jodłowej – Zbyszko Cyganiewicz

Zbyszko Cyganiewicz około 1907 roku (fot. wikipedia) Koloryzacja zdjęcia ziemiadebicka.pl/staradebica.pl

1 kwietnia minęła 143. rocznica urodzin jednego z najsławniejszych mieszkańców Jodłowej – Jana Stanisława Cyganiewicza, pseudonim „Zbyszko Cyganiewicz” na  początku XX stulecia okrzykniętego najsilniejszym człowiekiem globu.

Cyganiewicz urodził się  w Jodłowej  1 kwietnia 1881 r. Był zapaśnikiem o międzynarodowej sławie zarówno w walce klasycznej jak i wolnoamerykańskiej. Był najbogatszym polskim sportowcem okresu międzywojennego. Jako zawodowy atleta zarobił 3 miliony dolarów.   Cyganiewicz trzykrotnie zdobył mistrzostwo świata w zapasach:  w Paryżu w 1906 oraz w Nowym Jorku w 1921 i 1922. W 1924 roku na stałe wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, które stały się jego drugą ojczyzną.

Oprócz tytułów mistrza świata w zapasach był także zdobywcą  brylantowego pasa i  mistrzem świata w wolnej amerykance. Ostatnią, 1093 zwycięską walkę Cyganiewicz stoczył w wieku 60 lat. Po zakończeniu kariery sportowej został promotorem sportowym w USA. Na emeryturze poświęcił się także swojej drugiej pasji – zgłębianiu języków obcych. Jedne źródła podają,  że znał biegle 8 języków obcych, inne donoszą, że mógł poszczycić się znajomością aż 11 języków.

Zbyszko Cyganiewicz zawsze też podkreślał, że jest Polakiem, również w czasach kiedy Polski nie było na mapach. W 1937 roku opublikował swoje wspomnienia w książce “Na ringach całego świata” gdzie opisał historię swojego życia oraz kariery sportowej. Zmarł 22 września 1967 w St. Joseph w Stanach Zjednoczonych w wieku 88 lat.  

Zbyszko Cyganiewicz (fot. wikipedia). Koloryzacja zdjęcia ziemiadebicka.pl

Zbyszko Cyganiewicz około 1919 roku (fot. wikipedia) Koloryzacja zdjęcia ziemiadebicka.pl

Przeczytaj także:

Shares