Stara Dębica

Dawna Dębica : Bachtałe Roma

Zespół powstał  blisko 30 lat temu, na początku lat ’90 XX wieku. W jego skład wchodzili członkowie rodzin Sadowskich, Dolińskich i Bieleckich. Szefem zespołu artystycznego Bachtałe Roma, bo nim mowa był Mieczysław Sadowski, dębiczanin, prezes  Stowarzyszenia Romów Podkarpackich. Zespół występował na różnych imprezach kulturalnych w Dębicy. Na zdjęciu występ zespołu podczas imprezy na terenie dawnej jednostki wojskowej. Ponad 20 lat temu.   

Z ogromnym zainteresowaniem i sentymentem ze strony czytelników naszego portalu spotkała się jakiś czas temu publikacja jako zagadki zdjęcia na którym widoczni byli członkowie zespołu muzycznego. Zapytaliśmy czy ktoś pamięta taki zespół z Dębicy. Pamiętali. Bardzo wielu czytelników pamiętało i chętnie wspominało na naszym profilu na FB ten zespół i jego występy.  

„Zespół powstał na początku lat ’90. Skład zespołu na przestrzeni lat ulegał zmianie,  ale głównymi członkami była rodzina Sadowskich. W zespole grał również nie żyjący już Pan Zbigniew Warchoł, a opiekunem zespołu od początku istnienia był Pan Janusz Ożóg, który w tym czasie był dyrektorem DK „Mors”. Zespół działał na początku w „Morsach”, a potem w „Blaszaku” przy ul. Rzeszowskiej.  Występował na różnych imprezach okolicznościowych w Dębicy. Miał także na swoim koncie występ na festiwalu muzyki romskiej  w Ciechocinku” – mówi Edyta Sadowska, córka Mieczysława Sadowskiego, jedna z członkiń zespołu Bachtałe Roma.  

Zespół zaprzestał działalności po nagłej śmierci w grudniu 2013 roku Mieczysława Sadowskiego.

Jeszcze w maju 2013 roku muzycy z zespołu Bachtałe Roma otrzymali od Urzędu Miejskiego dzięki dotacji w kwocie 7 tysięcyc złotych pozyskanej z Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie nowe instrumenty z których się bardzo cieszyli.   „To dla nas to wymarzony prezent. Chcemy, żeby te skrzypce, akordeon, tamburyno i gitara grały dla wszystkich dębiczan. Przymierzamy się jako stowarzyszenie do  realizacji nowego projektu artystycznego” – mówił w maju 2013 roku podczas przekazywania instrumentów Urzędzie Miejskim  Mieczysław Sadowski.

Shares