Niepowtarzalne, czarno-białe zdjęcia dębickiej młodzieży, najprawdopodobniej uczniów klas maturalnych z „Ekonomika” i „Mechanika” przed sanktuarium w Zawadzie wykonane w 1966 roku – roku jubileuszu 1000 – lecia chrztu Polski pochodzą z odkrywanego od 2017 roku przez Ewę Król archiwum rodzinnego jej taty, zmarłego ponad 30 lat temu Aleksandra Króla. Pani Ewa sukcesywnie przez kilka lat skanowała klisze których jest blisko 300 i na swoim profilu na FB zamieszczała zdjęcia z Dębicy, Pustkowa, Pilzna, jak również innych miast w Polsce.
Są to ujęcia minionego czasu i niejednokrotnie miejsc których już nie ma jak kamiennicy w której Leokadia i Aleksander Mikołajkowie ukrywali przez blisko dwa lata 13 – osobową rodzinę żydowską czy Pomnika Wdzięczności na dębickim Rynku popularnego „Karolka”. Są tam ujęcia zwykłych sacerów po mieście, jazdy na sankach, zabaw dzieci, wyglądu kuchni w latach 70 z ogromem garnków i innych ciekawych akcesoriów czy wycieczek w Bieszczady lub nad morze.
Kilka fotografii z 1966 roku młodzieży dębickiej przed sanktuarium w Zawadzie ma niepowtarzalny klimat. Panowie w ciemnych garniturach i panie w charakterystycznych dla lat ’60 sukienkach białych lub czarnych.
„Chyba młodzież dębicka po zdanych maturach – ekonomik i mechanik” – napisała w komentarzu do jednego ze zdjęć Barbara Markiewska, sąsiadka Aleksandra Króla w latach 60 i 70 XX w.
A jaki był rok 1966 – rocznica 1000-lecia chrztu Polski można przeczytać w wielu opracowaniach. Główne uroczystości religijne odbyły się na Jasnej Górze 3 maja 1966 roku. Władze komunistyczne urządziły natomiast centralne uroczystości Tysiąclecia Państwa Polskiego 22 lipca, podczas obchodów święta Odrodzenia Polski, uroczystości upamiętniających ogłoszenie manifestu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego, które miało miejsce 22 lipca 1944 r.